Whole Hearted Healing (WHH)

Whole Hearted Heling to nowatorskie połączenie wiedzy z zakresu biologii, psychologii, terapii mocy i szamanizmu.

WHH jest skrótem od Whole Hearted Healing, co oznacza Uzdrawianie Całym Sercem.

Jest to terapia stworzona przez Granta McFetridge a rozwijana przez cały zespół wspierającego go Instytutu ISPS (Institute for the Study of Peak States).

Terapia WHH bazuje na regresie do pierwotnych przyczyn danego problemu. Prawie wszystkie nasze problemy są spowodowane przez traumatyczne wydarzenia z okresu prenatalnego.
Istotne wspomnienia w życiu człowieka nie są od siebie oddzielone, tylko układają się w stosy (niczym koraliki nanizane na nitkę), a charakteryzuje je zapis emocjonalny tej samej jakości bądź wrażenia fizyczno-emocjonalne o podobnym zabarwieniu. Samo źródło nici ma najczęściej swój początek w porodzie, okresie prenatalnym lub podczas poczęcia.

Np. na problemy z partnerem często przekłada się historia zapłodnienia i przeżycia jajeczka i plemnika. Gdy to wydarzenie jest pozbawione traum, jajeczko i plemnik czują się jak królowa i król podczas zaślubin. Natomiast w momencie, gdy coś poszło nie tak, jajeczko zwykle odbiera ten moment jako inwazję, a plemnik jako śmierć, co może się przekładać na to, że kobieta w związku czuje się raniona, a mężczyzna unika bliskości. Moment zapłodnienia jest determinowany przez przeżycia i wzorce przodków.
WHH prowadzi do źródła traumy i uzdrawia je skutecznie. Efektem uzdrowienia jest poczucie spokoju, ciszy, lekkości i uczucie powiększenia ciała.

W sesji WHH często pojawiają się tzw. sytuacje specjalne

Do najczęstszych tych przypadków należą:
  • kody pokoleniowe współcześnie nazywane epigenetyką, są to wzorce odczuwania, myślenia i działania przejęte po przodkach nawet wiele pokoleń wstecz. Odczuwane są jako coś, co miało miejsce w naszej rodzinie, np. babcia tak miała albo dużo kobiet w rodzie tak miało;.
  • kopie, czyli wzorce skopiowane od rodziców, opiekunów bądź innych ważnych osób w dzieciństwie. Kopia występuje wtedy, gdy masz wrażenie, że czasami czujesz się lub zachowujesz jak matka czy ojciec;
  • traumy egregorowe – mają miejsce, kiedy grupa ludzi – społeczna, kulturowa, rodzinna blokuje cię w pójściu do przodu. Twoja rodzina, przyjaciele chcą, abyś zawsze pozostał taki sam. Pojawia się to wtedy, gdy chcesz coś zmienić w swoim życiu i zaczynasz czuć ciężkość i niechęć i najczęściej odpuszczasz;
  • asocjacje, czyli skojarzenia zakotwiczone na poziomie ciała w okresie życia płodowego, kiedy to, czego wtedy doświadczyliśmy my lub nasza mama czasami też tata zaczyna nam się kojarzyć z czymś znanym i związanym z przetrwaniem. Powoduje to, że potem szukasz w życiu osób i sytuacji o podobnej wibracji lub tonie emocjonalnym.

To, co wyróżnia WHH to operowanie modelami komórki macierzystej, wydarzeń rozwojowych i trójni mózgów.

Komórka macierzysta

Komórka macierzysta powstaje po 4 podziale po zapłodnieniu komórki jajowej i do niej przenosi się nasza świadomość biologiczna. Wszystkie inne struktury mózgu i ciała są rozszerzeniem organelli znajdujących się wewnątrz tej komórki. Jest to nadrzędny wzorzec.

Procesy, które się w niej zadziewają mają przełożenie na tu i teraz, jeśli komórka macierzysta doświadcza problemów biologicznych, to będziemy tego doświadczać jako objawy psychiczne lub fizyczne.

Komórka macierzysta pokazuje naszą przeszłość. To do niej przenoszą się podczas zapłodnienia i kodują wzorce pokoleniowe.

Wydarzenia rozwojowe

Wydarzenia rozwojowe są to wydarzenia biologiczne, przez które przechodzimy przed i w trakcie narodzin, do głównych zalicza się tu poród, wczepienie jaja w ściankę macicy, zapłodnienie, podróż plemnika do jajeczka, oczekiwanie jajeczka na owulację.
Cechą wspólną tych wydarzeń jest to, że na poziomie biologii organizm staje się bardziej kompleksowy, złożony, tworzy się większa jakość biologiczna, a na poziomie świadomości – większa świadomość połączona z dostępem do konkretnego stanu szczytowego.

Jeśli któryś z tych momentów zostanie nacechowany traumą, np. na skutek kontaktu płodu z bakterią albo na dany moment wpłynie trauma przejęta od przodków, zapisuje się to w nas jako prawo pierwszych doświadczeń i po narodzinach występuje silna tendencja do odtwarzania sobie tych emocji w różnych sytuacjach.

Np. trudne przeżycia z porodu (trudne z punktu widzenia dziecka) odzwierciedlają się bardzo często w pracy zawodowej i sposobie życia;
Mogą to być odczucia, że nie dam rady, nie mogę się przebić, ciągle jakiś szklany sufit, utykam itp.

Trójnia mózgów

Jest to termin odnoszący się do trzech głównych mózgów – mózgu kory nowej potocznie zwanego mózgiem umysłu (myśli), który to znajduje się w głowie, mózgu ssaka zwanego mózgiem serca (emocje, uczucia), którego siedliskiem jest klatka piersiowa i mózgu gadziego zwanego mózgiem ciała (wrażenia cielesne), który to ulokowany jest w brzuchu.

Ludzie generalnie nie zdają sobie sprawy z tego, że każdy z tych mózgów ma swoją samoświadomość i tożsamość i tym samym mózgi albo ze sobą współpracują i człowiek osiąga swoje cele, albo pozostają w konflikcie. Zazwyczaj mózgi u ludzi przypominają dysfunkcyjną rodzinę, która nie dogaduje się ze sobą, sabotuje wzajemnie i każdy chce być najważniejszy, ciągnie w swoją stronę walcząc o władzę.
Któryś z mózgów może, np. blokować uzdrowienie, bo czuje się zły lub winny.

Jednym z przykładów, które podaje Grant McFetrigde jest sytuacja, kiedy ktoś czuje pociąg seksualny (mózg ciała) do kogoś, kogo się nie lubi (świadomość emocjonalna), kto nas źle traktuje, a mózg umysłu (decyzje, opinie) jest zagubiony i zdezorientowany wobec tego.
Terapia przebiega łatwiej, gdy bierze się pod uwagę istnienie mózgów i włącza się je w trakcie sesji.

Wewnętrzne konflikty między mózgami najczęściej przenoszą się na świat zewnętrzny jako projekcja,
Np. jeden klient postrzegał kobiety jako głupie, naiwne istoty, a podczas sesji okazało się, że jego mózg umysłu tak postrzega mózg serca.
Innym przykładem może być klientka, która miała poczucie, że ludzie uważają, że jest odrażająca i że inni ją odrzucają. Podczas sesji odkryła, że jej mózg umysłu i serca w taki właśnie sposób postrzegają mózg ciała – jako złego potwora i nie chcą mieć z nim nic wspólnego. A mózg ciała w tym wszystkim czuł się winny i był strasznie skurczony.

W WHH (Whole Hearted Healing) wspomagająco stosuje się EFT, kochanie siebie. Terapia najbardziej sprawdza się u osób, które czują emocje w swoim ciele i potrafią wizualizować, gdyż wykorzystuje w dużej mierze widzenie wewnętrzne.